در زندگی مدرن امروز، تغییرات جز لاینفک زندگی بشر است. یکی از تغییراتی که در زندگی امروز ما جا خوش کرده، تغییر در دکوراسیون منزل و محیط کار ما است. از مهم‌ترین المان‌هایی که این تغییرات را چشم‌نوازتر می‌کنند، تغییر و تعویض انواع شیرآلات است. شیرآلات آشپزخانه، شیرآلات حمام، شیرآلات روشویی و شیرآلات ظرف‌شویی و سرویس بهداشتی از جمله این موارد هستند. اما اینکه این شیرآلات شامل چند مدل هستند و چه مزایا و معایبی دارند و حتی اینکه هر چند وقت یک‌بار باید آن‌ها را تعویض کنید، مواردی هستند که در این محتوا به‌صورت مفصل قرار است به آن‌ها اشاره کنیم. با ما همراه باشید تا در خصوص این موارد بیشتر بدانید.

 

طبقه‌بندی شیرآلات به لحاظ کاربری

در این طبقه‌بندی به معرفی شیرآلات بسته به قسمتی که قرار است از آن‌ها استفاده شود، اشاره می‌کنیم:

 

شیرآلات روشویی

این دسته از شیرآلات برای شستشوی دست و صورت کاربرد دارند و بهتر می‌شود اگر با محیط سرویس و سینک، ست باشند تا جلوه بهتری در محیط ایجاد کنند.

شیرآلات حمام

اگر شیرآلات حمام دچار خوردگی، پوسیدگی زنگ‌زدگی و این موارد شده بهتر است به فکر تعویض آن باشید. شیر آب حمام به علت رطوبت محیط ممکن است نسبت به شیر آب آشپزخانه زودتر دچار مشکل شود، بنابراین پیش از خرید، در انتخاب جنس آن دقت لازم را داشته باشید. شیرآلات حمام شامل انواعی مثل هوشمند، شیرآلات پایه‌بلند و شیرآلات توکار می‌شود.

شیرآلات ظرف‌شویی

شیر ظرف‌شویی در حالت عادی از سری بلندتری نسبت به شیر روشویی برخوردار است، به دلیل اینکه بتوان در یک سینک دوقلو همه جای آن را به‌راحتی شستشو داد. بااین‌حال در اینجا نیز توجه به هارمونی سینک و کابینت آشپزخانه در تهیه یک ست شیرآلات ظرف‌شویی اهمیت بسزایی دارد.

شیرآلات دستشویی

این مدل نیز به لحاظ کارایی متفاوت است و دارای شلنگ و یک شیر آب بوده که در محیط توالت‌های فرنگی و ایرانی کاربرد دارد.

 

طبقه‌بندی شیرآلات به لحاظ ظاهر

در این قسمت به شکل انواع شیرآلات با محوریت شیرآلات آشپزخانه اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

شیرآلات با دو دستگیره

این نوع از شیرآلات، در واقع جزو قدیمی‌ترین مواردی هستند که می‌توانید در بازار آن‌ها را پیدا کنید و شامل یک علمک، یک شیر برای آب سرد و یک شیر برای آب گرم‌اند. از مزایای آن‌ها قیمت پایین، سهولت در نصب و تعمیر را می‌توان اشاره کرد. بااین‌حال این دسته، زودتر دچار مشکل می‌شوند، فضای بیشتری را می‌گیرند و تنظیم دمای دلخواه در آن‌ها نیز تا حدودی مشکل است.

شیرآلات با یک دستگیره یا شیرآلات اهرمی

از پرکاربردترین شیرآلات آشپزخانه و حتی دیگر قسمت‌ها، این دسته هستند. کاربری آسان‌تر، زیبایی بیشتر نسبت به شیرآلات دو دستگیره، تنظیم دمای آسان‌تر، اشغال فضای کمتر، مصرف آب بهینه‌تر و موارد دیگر جزو مزایای این دسته به شمار می‌آیند. بااین‌حال این کیفیت بهای بیشتری هم دارد. از طرفی این نوع شیرآلات درون خود از ساختار سرامیک و کارتریج بهره می‌برند که باتوجه‌به طول عمر بیشتر خود، تعمیر سخت‌تری نسبت به شیرآلات دو دستگیره خواهد داشت.

در این دسته باتوجه‌به قیمت مناسب و جذاب بودن برای مشتری، تنوع بسیاری ایجاد شده است. مثلاً شیرآلات فنری، شیرآلات شلنگ دار، شیرآلات ثابت، شیرآلات متحرک، شیرآلات دیواری، شیرآلات دو‌منظوره و شیرآلات پایه‌بلند از زیرمجموعه‌های این دسته هستند. مثلاً شیرآلات شلنگ دار از یک اهرم به همراه یک شلنگ به طول ۵۰ تا ۹۰ سانتی‌متر تشکیل شده‌اند یا شیرآلات فنری امکان چرخش ۳۶۰ درجه‌ای ندارند؛ ولی باتوجه‌به ابعاد بزرگ خود می‌توانند کل سینک را آبکشی کنند. البته توجه داشته باشید که این نوع از شیر آب آشپزخانه برای آشپزخانه‌های کوچک خیلی مناسب نخواهد بود. از طرفی قبل از خرید دقت داشته باشید که علمک شیر فنری به‌نوعی باشد که محکم برجای خود قرار بگیرد و حرکت اضافه‌ای نداشته باشد. در مورد شیرآلات دیواری نیز اتصالات به لوله از طریق دیوار انجام می‌شود که البته این مدل در دسته شیرآلات دو دستگیره نیز قرار می‌گیرد.

شیرآلات هوشمند

دسته بعدی که جزو گران‌ترین و البته به‌روزترین مدل شیرآلات آشپزخانه و دیگر قسمت‌های منزل است، شیرآلات هوشمند است. این طبقه‌بندی البته خود شامل چند مدل می‌شود که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

شیرآلات لمسی

همان‌طور که از اسم این مدل پیدا است به‌صورت لمسی امکان استفاده را دارد. در این مدل یک حسگر خازنی تعبیه شده که با لمس دست، ساعد یا انگشت واکنش نشان داده و برای کمتر از ۵ ثانیه جریان آب را برقرار می‌کند. از مزایای این مدل به مصرف بهینه آب، آلودگی بسیار کمتر نسبت به شیرآلات آشپزخانه اهرمی و دو دستگیره، سهولت استفاده و دوام بیشتر به دلیل لمس کمتر دست اشاره کرد. بااین‌حال این مدل قیمت بالایی دارد و نصب و تعمیر آن را باید به متخصص بسپارید.

شیرآلات چشمی

این مدل از شیرآلات را شاید در بسیاری از محیط‌ها دیده و از آن‌ها استفاده کرده باشید. در این مدل هیچ نیازی به لمس شیر آشپزخانه نخواهید داشت و از بقیه مواردی که اشاره کردیم، کاربری آسان‌تری دارد. شیرآلات آشپزخانه چشمی می‌تواند از یک منبع تغذیه برای تأمین انرژی الکتریکی خود استفاده کند یا به کمک یک باتری این کار را انجام دهد. همچنین این مدل از شیر چه به‌عنوان شیرآلات روشویی استفاده شود، چه به‌عنوان شیرآلات ظرف‌شویی، از فضای بسیار کمی استفاده می‌کند. از طرفی مصرف آب را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد و آلودگی آن نیز تقریباً به صفر میل می‌کند. بااین‌حال از قیمت بالا و هزینه تعمیر و نگهداری آن نیز نمی‌توان به‌سادگی عبور کرد.

شیرآلات دیجیتال

این مدل البته فقط شامل شیرآلات آشپزخانه نیست و دیگر انواع شیرآلات نیز در انواع دیجیتال به بازار عرضه شده‌اند. اگر بخواهیم به مدل آشپزخانه‌ای آن باتوجه‌به محوریت محتوا اشاره کنیم، باید بگوییم که این دسته شامل یک صفحه نمایشگر است که بر روی آن میزان دما و فشار آب مشخص می‌شود. همچنین زمان قطع و وصل آب را نیز می‌توان بر روی آن تنظیم کرد. همه این موارد باعث شده که استفاده از آن بسیار آسان باشد و باتوجه‌به امکاناتی که دارد، گران‌ترین و البته به‌روزترین مدل شیرآلات آشپزخانه به شمار می‌آید. از طرفی چون این مدل باانرژی الکتریکی کار می‌کند، در صورت قطع جریان به‌عنوان یک شیر آب معمولی کار شما را راه می‌اندازد. در پایان نیز اگر بخواهیم به معایب آن اشاره کنیم، قیمت سنگین و نصب و تعمیر تخصصی را می‌بایستی مدنظر داشته باشیم.

سخن پایانی

در محتوایی که از نظر گذراندید، در خصوص انواع شیرآلات از قبیل شیرآلات آشپزخانه، شیرآلات حمام و شیرآلات روشویی صحبت کردیم و مزایا و معایب هر کدام را بررسی نمودیم. اگر مشکل بودجه ندارید و قصد دارید از جدیدترین مدل‌های بازار استفاده کنید، به شما شیرآلات هوشمند را پیشنهاد می‌کنیم. اما اگر محدودیت بودجه دارید شیرآلات دو دستگیره و اهرمی برای شما بهتر است؛ بااین‌حال شیرآلات اهرمی کاربری وسیعی دارد و شاید انتخاب مناسب‌تری باشد. نهایتاً اگر شما قصد خرید شیرآلات دارید، حتماً از قبل میزان بودجه، فضای مدنظر و نیاز خود را بررسی کرده و سپس اقدام به خرید محصول مدنظر خود نمایید.

 

 

منابع

https://www.kavianhamafza.com/blog/new-shower-mixer-technologies/

https://shirssan.com/compare-sinktaps-fixed-or-shower-rassan/

https://modernsakhteman.com/شیرآلات-فنری-مزایا-معایب/

https://piping24.ir/وبلاگ/مقالات/۱۳۲۵-همه-چیز-در-مورد-شیرآلات-آشپزخانه.html